Virb XE sa k nám dostala zhruba pred pol rokom a v redakcii ju používame v podstate skoro pri každej našej motorkovej aktivite. Aká vlastne je a čo za svoje prachy dostanete?
Z produktového letáku sa dá dozvedieť asi toľkoto: Výrobca u nej sľubuje vysokú odolnosť, nízku váhu, čistý záznam zvuku, odolnosť voči vode bez akéhokoľvek puzdra a ľahkú ovládateľnosť – zapnutie a vypnutie nahrávania aj kamery len pomocou jedného tlačidla. V kamere je integrovaná G-Metrix technológia, ktorá umožňuje zaznamenávať videá vo vysokom rozlíšení a so stabilizáciou roztraseného obrazu pomocou gyroskopu. Technológia MotionMetrix vďaka vstavanému GPS prijímaču a akcelerometru dokáže počas natáčania videa zaznamenávať aj informácie o rýchlosti pohybu, preťažení, nadmorskej výške, teplote či dokonca o pulze.
Tieto informácie je možné vložiť do natočeného videa a zobrazia sa aj pri prehrávaní, čo slúži na dokreslenie reálnych podmienok, pri ktorých bolo video natočené. Pri natáčaní videa má užívateľ na výber rôzne rozlíšenia záznamu – pri vysokom rozlíšení 1440p urobí kamera 30 snímok za sekundu, pri rozlíšení 1080p zaznamenáva 60 snímok za sekundu a v režime Slowmotion je za sekundu schopná zaznamenať až 240 snímok. Pri zázname v rozlíšení 1080p výrobca uvádza dvojhodinovú výdrž batérie. Kameru je možné nabíjať priamo, bez otvárania krytu. Na jednopalcovom displeji sa dajú jednoducho a rýchlo meniť nastavenia podľa aktuálnych požiadaviek. Okrem bežných nastavení je možné využiť aj rozšírené, ako napríklad vyváženie bielej, voliteľné zaostrenie, farebný profil, nastavenie ISO či zmena a zamknutie expozície.
Kamera Garmin Virb XE disponuje aj samostatným tlačidlom na fotenie. Fotografie sa dajú robiť buď jednotlivo, alebo v sekvencii až do tridsať 12MPix fotiek v rade. Samozrejmosťou je aj slot na microSD kartu s kapacitou až 128 GB. Na upevnenie kamery sú použité držiaky s pevnou konštrukciou a skrutkovanými spojmi, ktoré sú dostatočne pevné, no zároveň minimalizujú vibrácie. Integrované Wi-Fi umožňuje diaľkové ovládanie, nastavovanie, live streamovanie alebo prehrávanie videí na inom zariadení pomocou mobilnej aplikácie (na smartfónoch a tabletoch s Androidom aj iOS). Aplikácia Garmin VIRB aj software Garmin VIRB Edit na úpravu a zdieľanie videí sú k dispozícii zadarmo. VIRB XE sa dokáže pomocou Bluetooth spojiť s mikrofónmi, čo umožňuje vytvoriť aj kvalitné audio záznamy. Výhodou tejto kamery je aj možnosť jednoduchej lokalizácie pri strate počas nahrávania, a to pomocou zobrazenia jej poslednej známej pozície.
Poznatky z prevádzky: Mňa osobne úplne najviac potešili tieto veci – úplne prvá vec je držiak a následné jednoduché upnutie. S predchádzajúcimi kamerami som mal s upínaním vždy problém. Predsa len sa to v rukaviciach zle triafalo. Garmin má jednoduchý a pritom dosť robustný držiak. Ani raz som nemal problém kameru nahodiť na prilbu do držiaku aj v časovom zhone tesne pred štartom. Ako druhé ma teší jednoduché uvedenie kamery do činnosti. Stačí len posunúť prepínač dopredu a už aj natáčate. Môže to byť ešte jednoduchšie? No, v podstate môže. Stačí len nastaviť automatické zapnutie pri uvedení kamery do pohybu. Kamera sa vždy zapne, keď sa uvedie do pohybu a keď sa zastaví, tak sa nahrávanie vypne. Samozrejme, G-metrix je sama o sebe super vychytávka. Množstvo zobrazených údajov a kreslenie samotnej mapy jazdenia len dokresľuje akčnosť videa. Síce kamera ponúka viacero nastavení videa a rôzne kvality, no nakoniec sme najčastejšie využívali len jedno – HD 1080p (1920×1080) pri 60 fps a širokouhlom zábere.
Sem tam sme pri nastavovaní kamery alebo pri pozretí videa priamo na mieste využili prepojenie s mobilom pomocou wifi. Samozrejme, na editáciu videí používame program Virb Edit, ktorý umožňuje jednoducho strihať a upravovať natočené videá. Viete pridávať alebo odoberať údaje z G-metrix, meniť ich vzhľad či usporiadanie. Nakoniec musím pochváliť aj odolnosť celého tela kamery a skla. Celé telo je robustné a ustálo už viacero nárazov od kameňov či haluzí. Ochrané sklo má dokonca nano úpravu a nedrží sa tak na ňom toľko špiny ako pri iných krytoch na kamerách. Za mňa a náš tím Garmin Virb XE chválim.